Blog

Mój Prąd 4.0 - nowy nabór 2022r

Niebawem ruszy kolejna edycja wyczekiwanego przez Inwestorów programu dofinansowania fotowoltaiki - Mój Prąd 4.0

Ostatnia edycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że budżet programu skończył się po niespełna 3 miesiącach.

Okazuje się, że nie trzeba czekać na nową edycję, aby skorzystać z dofinansowania.

więcej...

Instalacje wschód-zachód, czyli nie tylko na południe

Czy instalacja o położeniu wschód-zachód jest również opłacalna ?

 

Najbardziej popularnym trendem jest ułożenie paneli fotowoltaicznym na południe. Daje to doskonałe efekty ilościowe produkcji energii. Okazuje się jednak, że pod względem wydatków i czasu wytwarzania energii równie opłacalny może być kierunek wschód-zachód. Większość energii zużywa się na bieżąco rano i popołudniami, a nie w południe kiedy słońce jest  najwyżej na niebie. Sprawdź dane jakie są dostępne na ten temat.

więcej...

Farmy fotowoltaiczne - jak wygląda inwestycja

W Polsce największą popularnością cieszą się mikroinstalacje czyli instalacje fotowoltaiczne o mocy nie przekraczającej 50 kWp. Ich montaż dla doświadczonych ekip jest stosunkowo prosty i szybki, a przede wszystkim nie wymaga pozwolenia na budowę.

W przypadku farmy fotowoltaicznej mamy do czynienia z instalacjami o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów

 

Jakie są najważniejsze elementy składające się na proces inwestycyjny ?

Czy zysk z takiej inwestycji może faktycznie wynosić nawet 10% rocznie ?

więcej...

Ponad 50 tysięcy wniosków przez pół miesiąca w programie MÓJ PRĄD 3.0

Nowa edycja programu dofinansowań ruszyła od początku lipca, a do 16.07.2021 zgłoszonych zostało już 53,5 tysiąca wniosków. Budżet przewiduje wsparcie około 178 tysięcy instalacji. Na ile czasu wystarczy pieniędzy ? W tym tempie budżet może wyczerpać się jeszcze w sierpniu, a by móc złożyć wniosek instalacja musi być zamontowana i wymieniony musi być licznik przez zakład energetyczny. Wygląda na to że z dofinansowania skorzystają tylko najszybsi inwestorzy - Zapraszamy do współpracy, bo nie ma na co czekać !

więcej...

Z kim rozmawiać o fotowoltaice - certyfikowany instalator OZE

Myśląc o inwestycji na długie lata i uniezależnieniu się od cen prądu warto, aby instalacja fotowoltaiczna, jej moc i elementy były dobrane przez odpowiedniego specjalistę, a nie handlowca, któremu zależy zazwyczaj na masowej sprzedaży. W takim wypadku często zdarza się, że osoba która stara się coś sprzedać nie zna się na tym, a jedynie ma wyuczone scenariusze rozmów. Poza tym dobrze, aby inwestor przed podjęciem decyzji zakupowej traktowany był indywidualnie - jako jedyny, a nie jeden z wielu.

więcej...

Cena instalacji - czy najtańsza oferta jest na pewno najlepsza ?

W ostatnim czasie spotykamy się z coraz większą ilością sygnałów o próbie naciągania klientów na najtańszą ofertę, często kosztem jakości, które wydają się nam nieetyczne. Przede wszystkich przed wyborem wykonawcy należy sobie zadać pytanie, czy instalacja o tej samej mocy np. 10kW a różnej cenie jest na pewno tym samym ? Można to porównać do samochodów o tej samej ilości koni mechanicznych różnych marek np. Fiat, Skoda, czy Mercedes.

więcej...

Jakie są możliwości montażu fotowoltaiki

Możliwości jest oczywiście kilka - na dachu, na ziemi, a nawet na elewacji budynku. W ostatnim czasie pojawiają się informacje o możliwości montażu paneli na balkonie ..

 

I. Najpopularniejszym miejscem ulokowania paneli jest jednak dach. Wybierając to miejsce powinniśmy zwrócić uwagę na:

więcej...

Nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznej

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) zawiera szereg ułatwień dla osób fizycznych tj. Prosumentów Indywidualnych, które chcą produkować energię elektryczną w instalacjach fotowoltaicznych do 50kW.

 

Użytkownik nie musi posiadać pozwoleń, koncesji, ani pozwolenia na budowę aby przyłączyć się do sieci energetycznej swojego operatora. Wystarczy jedynie umowa o świadczeniem usług dystrybucji. Ustawa ta gwarantuje, że zakład energetyczny ma obowiązek odbierać nadwyżki wyprodukowanej energii. 

więcej...

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Czy naprawdę warto ubezpieczać instalację fotowoltaiczną?

 

Wszystkie panele fotowoltaiczne dopuszczane do sprzedaży na polskim rynku muszą przejść u producenta wyrywkową kontrolę trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne - w szczególności na uderzania gradu. Jeśli panele zostały zakupione u renomowanego dostawcy, zwykły grad nie powinien być im straszny,  jednak przyroda i warunki pogodowe potrafią być coraz częściej nieprzewidywalne.

więcej...