Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

« wróć
Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Czy naprawdę warto ubezpieczać instalację fotowoltaiczną?

 

Wszystkie panele fotowoltaiczne dopuszczane do sprzedaży na polskim rynku muszą przejść u producenta wyrywkową kontrolę trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne - w szczególności na uderzania gradu. Jeśli panele zostały zakupione u renomowanego dostawcy, zwykły grad nie powinien być im straszny,  jednak przyroda i warunki pogodowe potrafią być coraz częściej nieprzewidywalne.

W ostatnich latach pojawiają się zjawiska atmosferyczne o zaskakująco dużej sile. Takiej siły żywiołu mogą nie wytrzymać nawet najlepsze i najnowocześniejsze panele słoneczne jak i pozostałe elementy fotowoltaiki.

 

Jakie rodzaje ubezpieczenia fotowoltaiki są dostępne na polskim rynku?

 

Ubezpieczenia obejmujące instalacje fotowoltaiczne możemy dzielić na 2 główne kategorie:

  1. Ubezpieczenia w ramach ochrony dla budynku – są to polisy ubezpieczeniowe obejmujące instalacje fotowoltaiczne montowane na dachu lub na ścianach obiektów i traktujące je jako integralną część budowli.
  2. Ubezpieczenia paneli słonecznych niezależne od ubezpieczenia domu – chodzi tu zarówno o instalacje fotowoltaiczne umieszczone na budynku, jak i na ziemi.

Bez względu na ubezpieczyciela, składki na ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej nie są drogie. Ich wysokość kształtuje się już od kilkudziesięciu złotych rocznie, ostatecznie jednak wszystko zależy m in. od:

  • wartości instalacji,
  • szczytowej mocy paneli słonecznych,
  • w szczególnych przypadkach także od indywidualnej oceny ryzyka.

Ostatecznie jednak najważniejsza jest nie wysokość stawki, a suma odszkodowania.