Fotowoltaika

« wróć

Fotowoltaika – informacje w pigułce

Co to takiego?

Wspomniana w tytule fotowoltaika, to technologia, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli lepiej wszystkim znany, prąd elektryczny. To niezwykle  praktyczne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie głównie w związku z szeroko pojętymi ekologicznymi i ekonomicznymi pobudkami. Technika ta staje się coraz bardziej popularna i, co nas ogromnie cieszy, rozwija się niezwykle dynamicznie. Moduły fotowoltaiczne, czyli tzw. ogniwa, są montowane na dachach budynków i domów mieszkalnych w sposób szeregowy. Proces odbywa się w ten sposób, ponieważ prezentowane „panele słoneczne” odznaczają się wysoką kruchością, a połączone w większe moduły, stają się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

Fotowoltaika dobra dla zdrowia i oszczędności czasu

To nie przesada. Dzięki takiemu rozwiązaniu, emisja szkodliwych związków, w tym dwutlenku węgla, znacznie się redukuje. Co więcej, dzięki wykorzystaniu technologii półprzewodnikowej oraz braku elementów ruchomych i prostocie systemu, wspominany produkt staje się praktycznie bezobsługowy, a co za tym idzie, nie powoduje bezpośredniego narażenia na dodatkowe fizyczne działania czy wydatki. Posiada także istotną równowagę elektroenergetyczną, czyli wzmożoną produkcję energii elektrycznej, zachodzącą w porze dnia, w której zapotrzebowanie na światło jest największe.

Dlaczego fotowoltaika tak bardzo różni się od innych form energii solarnej?

Fotowoltaika jest obecnie najdoskonalszą formą dostarczania prądu. Wydawałoby się jednak, że różne formy energii solarnej są do siebie bardzo podobne. Nic bardziej mylnego. Podstawowa różnica w działaniu mylonych ze sobą, m.in. kolektorów słonecznych i modułów fotowoltaicznych, wynika z efektów ich pracy. Kolektory wytwarzają energię cieplną ze słońca, podczas gdy moduły fotowoltaiczne z tego samego źródła – energię elektryczną. Fotowoltaika posiada jednak dodatkową właściwość, w postaci możliwości ogrzewania wody. Dzieje się tak dzięki temu, że instalacja fotowoltaiczna łączy się bezpośrednio z grzałką na napięcie stałe w zasobniku na wodę. Co ciekawe, ogrzewanie wody działa także zimą, ponieważ mroźne promienie słoneczne powodują często nawet skuteczniejszą pracę całej instalacji.

 

Na podstawie wyżej wymienionych zalet, dość trudno nie zgodzić się z wszechstronnością i szybkością sprawności działania solarnych modułów. Jak widać,technologia fotowoltaiczna może posiadać wiele głosów za. To nie tylko zapowiedź nowoczesności i ciekawszy design. Dzięki swojej niezwykle dopracowanej technologii, to krok w przyszłość dla większej wygody i oszczędności Twojego udziału. Naszym zdaniem fotowoltaika niesie ze sobą niemal same korzyści, dlatego zachęcamy do zgłębiania wiedzy o tej formie dostarczenia prądu w następnych artykułach blogowych i na naszej stronie.

Zapraszamy i wprowadzamy odrobinę słońca!

Jesteśmy częścią grupy Quriers