Technika w Twoim domu - jak odpowiednio zainstalować panele fotowoltaiczne?

« wróć

Pisaliśmy wcześniej, że panele fotowoltaiczne stają się niezwykle popularne i tym samym, coraz bardziej opłacalne. Możliwość wytworzenia w nich prądu stałego, nie wydając wiele, to bardzo duża oszczędność. Przy tej formie ogrzewania możesz wykorzystywać ją samodzielne lub udostępnić innym, w postaci sprzedaży. Przed każdą inwestycją jednak, zawsze warto dokładnie zastanowić się, czy mamy dla takowej warunki i w jaki sposób wykonać jej realizację najlepiej.

Montaż? Czy to takie proste?

Proces zakładania samych paneli nie jest skomplikowany. Tak samo łatwo przewidzieć, gdzie takowe mają się znajdować. Montaż powinien odbyć się na dachu domu lub na gruncie przed domem. Ważne, by panele wykorzystywały całe nasłonecznienie i były skierowane w stronę południową. Należy, co więcej, dobrze przeanalizować teren występowania sprzętu tak, by wykluczyć możliwość groźnego dla pracy paneli fotowoltaicznych, zacienienia. Warto również pamiętać, że dachy skierowane na południe, to bardzo optymalna, ale nie jedyna opcja na zastosowanie przydomowej elektrowni. Panele fotowoltaiczne można zamontować również na wysięgnikach, płaskich dachach czy ogrodzeniach tak, by rzecz jasna, nie utrudniały funkcjonowania użytkowników posiadłości oraz nie zaburzały pracy pozostałych urządzeń.

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na otwartych przestrzeniach. W przypadku instalacji przydomowych, tych opcji jest zdecydowanie więcej. To, co najważniejsze, to konieczność znalezienia równomiernego podłoża i skierowania ich na południe pod kątem 30 do 60. Wtedy ich wydajność się zwiększa.

Kiedy coś pójdzie nie tak...

Oczywiście, pomimo kompetencji, lepiej nie zabierać się za instalację samodzielnie. Jeśli jednak pomimo bardzo wysokich kompetencji coś pójdzie nie tak, warto wiedzieć co zrobić dalej. Należy bezzwłocznie wybrać się do serwisu. W jakim miejscu jednak, to zależy od producenta, który zakładał instalacje. Najlepiej kierować się bezpośrednio do danej firmy. Dodatkowo, warto pamiętać, że każda założona instalacja podlega nawet kilkuletniej gwarancji i w przypadku usterki jest naprawiana nawet, w około 24 godziny.

Kolejne korzyści

Panele fotowoltaiczne, to nie tylko oszczędność pieniędzy. Obok możliwości odłożenia sporej sumy z ograniczonych wydatków na energię elektryczną, bardzo ważna jest świadomość włączenia się w globalną walkę o środowisko. Mając w swoim gospodarstwie domowym fotowoltaikę, przyczyniamy się do znacznego zredukowania zanieczyszczenia powietrza. Ponadto, należy pamiętać, że wyprodukowany prąd jest gotowy do użycia nie tylko w możliwości ogrzewania, ale także do podgrzewania wody. Co więcej, pojawiająca się na rynku szeroka dostępność programów zarządzających naszym zużyciem energii, pozwoli na lepszą i wydajniejszą jego eksploatację.

 

 


Na sam koniec, warto wspomnieć o ciągłej modernizacji i ulepszaniu fotowoltaicznych paneli. Dzięki niesłabnącemu zaangażowaniu, możliwość ich założenia z pewnością będzie coraz bardziej rozpowszechniana i zdecydowanie bardziej dostępna.

Jesteśmy częścią grupy Quriers