Nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznej

« wróć
Nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznej

Grafika udostępniona dzięki https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala

 

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) zawiera szereg ułatwień dla osób fizycznych tj. Prosumentów Indywidualnych, które chcą produkować energię elektryczną w instalacjach fotowoltaicznych do 50kW.

 

Użytkownik nie musi posiadać pozwoleń, koncesji, ani pozwolenia na budowę aby przyłączyć się do sieci energetycznej swojego operatora. Wystarczy jedynie umowa o świadczeniem usług dystrybucji. Ustawa ta gwarantuje, że zakład energetyczny ma obowiązek odbierać nadwyżki wyprodukowanej energii. Wprowadzono też zobowiązanie wobec operatora, aby ponosił koszty przyłączania i instalacji licznika dwukierunkowego, który zlicza przepływ prądu w obu kierunkach.

 

Osoby fizyczne nie mogą sprzedawać wyprodukowanej energii. Oddawanie do sieci nadwyżek niewykorzystanej energii wiąże się z pewnymi stratami finansowymi. W przypadku instalacji fotowoltaicznej z sieci możemy „odzyskać” 80% energii w przypadku instalacji o mocy do 10 kW lub 70% przy wyższej mocy - do 50 kW. Na rozliczenie nadwyżki ma się 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci. W związku z tym, bardzo ważne jest budowanie instalacji fotowoltaicznej dopasowanej do potrzeb danego gospodarstwa.

 

Stosując jednak nowoczesne rozwiązania dedykowane fotowoltaice, zamiast oddawać nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci, można zarządzać nią w inteligentny sposób. Pozwala to zminimalizować straty związane z oddawaniem wyprodukowanej energii do publicznej sieci energetycznej. Gdy instalacja fotowoltaiczna generuje więcej energii niż jest obecnie zużywane, dostępny jej nadmiar może być kierowany np. do grzejnika, suszarki lub innego odbiornika akumulującego energię wskazanego przez użytkownika. Dzięki temu prąd generowany przez ogniwa PV może być wykorzystywany bezpośrednio nawet w 100 procentach.