Jakie są możliwości montażu fotowoltaiki

« wróć
Jakie są możliwości montażu fotowoltaiki

Możliwości jest oczywiście kilka - na dachu, na ziemi, a nawet na elewacji budynku. W ostatnim czasie pojawiają się informacje o możliwości montażu paneli na balkonie ..

 

I. Najpopularniejszym miejscem ulokowania paneli jest jednak dach. Wybierając to miejsce powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Nachylenie dachu. W polskich warunkach, panele PV osiągają największą wydajność przy kącie nachylenia 20° – 40°. Jeśli kąt nachylenia dachu jest mniejszy lub dach jest całkowicie płaski, można zastosować specjalną konstrukcję do dachów płaskich (inwazyjną lub balastową). 
  • Wytrzymałość konstrukcji – jeden panel waży ok. 19 kg. Ciężar całej instalacji równo rozłożony na całym dachu nie stanowi wyzwania dla 99% budynków. Wg. niemieckich badań mokry topiący się śnieg może być nawet 8 razy cięższy niż panele.
  • Kierunek dachu – generalna zasada dotycząca kierunku ustawienia instalacji PV jest taka, że panele w polskich warunkach powinny być skierowane na południe. Panele zamontowane na powierzchniach skierowanych na Wschód/Zachód generować będą w sumie nieco mniej energii, ok 12 % mniej niż w przypadku dachu o orientacji południowej. Jednak więcej prądu zużyjemy na bieżąco co zmniejszy ilość oddawanej do sieci energii i w związku z tym płaconej PGE prowizji.
  • Zacienienie – Duże zadrzewienie ogranicza wydajność paneli. Trzeba rozważyć samodzielne przycięcie gałęzi lub wynajęcie do tego celu fachowców. Pomoże też użycie optymalizatorów izraelskiej firmy SolarEdge, które niwelują większość efektów zacienienia instalacji i dają pełną kontrolę nad pracą każdego z paneli indywidualnie.

Panele mogą być montowane w zasadzie na każdym pokryciu dachowym, jednak materiał z jakiego jest wykonane pokrycie dachu decydować będzie o nakładzie kosztów i pracy. Nie zaleca się montażu paneli na pokryciach drewnianych oraz eternicie.

Panele umiejscowione nad ziemią są mniej narażone na uszkodzenia. Zamontowane wysoko nad głowami dla większości osób są niezauważalne i nie zabierają cennej przestrzeni na naszym podwórku. Zmniejsza ryzyko kradzieży czy dewastacji. Ponadto pojawia się możliwość zagospodarowania przestrzeni na dachu, z której na co dzień i tak nikt nie korzysta!

 

II. Na co warto zwrócić uwagę przy montażu na ziemi ?

Jeśli ze względu na ograniczenia opisane powyżej, albo ze względu na dużą przestrzeń wokół domu zdecydują się Państwo na montaż instalacji na ziemi to warto zwrócić uwagę na:

  • Zacienienie – budynek, drzewa i inne obiekty wokół Twojego domu mogą zasłonić panele, przez co staną się one mniej wydajne. Warto zadbać, by miejsce na to przeznaczone było dobrze nasłonecznione.
  • Przestrzeń – jeżeli masz zbyt mało miejsca, wówczas cała konstrukcja może się po prostu nie zmieścić.

Panele montowane na ziemi wymagają stabilnej konstrukcji, co sprawia że taka instalacja jest nieco bardziej kosztowna. Łatwiej jest jednak w takim wypadku utrzymać czystość paneli. Dodatkowo możemy dowolnie wybierać kierunek i nachylenie.

 

Niezależnie na jaki typ instalacji się Państwo zdecydują firma Energia Słońca wykona ją dla Państwa na terenie województwa łódzkiego w nieprzekraczalnym terminie do 60 dni od podpisania umowy.