Czy warto obecnie inwestować w fotowoltaikę ?

« wróć

Od czego zależy rentowność fotowoltaiki ? Odpowiedź jest bardzo prosta - od ceny kW i wysokości rachunków za prąd. Jakie są więc prognozy na kolejne lata ? Jak zmieniają się ceny energii na giełdzie towarowej i jak będą wyglądać nasze rachunki ? Co o zmianie taryf mówi prezes URE ?

 

Notowania energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie w kontraktach rocznych zbliżają się do kosmicznego poziomu 1000 zł/MWh. To o 160 proc. więcej niż wynosiła średnia cena w całym 2021 r.

 

Jeśli taki poziom utrzymałby się w kolejnej części roku, ceny energii w taryfie G w 2023 powinny wzrosnąć o ok 70 proc. - oceniają analitycy biura maklerskiego Pekao.

 

Bazowa cena energii stanowi nieco ponad 60% faktycznych kosztów energii elektrycznej, za którą musi zapłacić odbiorca energii elektrycznej. Do tych kosztów należy jeszcze doliczyć takie elementy jak opłata mocowa, akcyza, podatek 23% (VAT 0% obowiązuje tylko do 31 lipca 2022 r.), marża, koszty dystrybucyjne i świadectwa pochodzenia. Gdyby prezes URE  zgodził się na podwyżkę, która uwzględniałaby tak duży wzrost kosztów produkcji energii, w taryfie G11 - podstawowej taryfie dla gospodarstw domowych - 1 MWh kosztowałaby ponad 1600 zł. 

Dane dotyczące podsumowania programu udostępnione dzięki portalowi globenergia.pl

Prezes URE podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odniósł się do tego, co może się zdarzyć w taryfach na 2023 rok, z regulowanymi cenami sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

– Gdybyśmy chcieli oszacować, jaka może być cena energii elektrycznej w przyszłym roku w stosunku do tego, co zostało zatwierdzone w taryfach na 2022 rok, to analizując ceny energii elektrycznej z dostawą na 2023 rok na koniec marca 2022 – I dekady kwietnia 2022 zostało zakontraktowane trochę więcej niż 40 TWh na rynku giełdowym i to jest wzrost cen hurtowych energii mniej więcej o 50 % w samym komponencie energii – poinformował Rafał Gawin, Prezes URE.

 

Historia ostatnich 3 lat pokazuje wzrost ceny prądu o 50%, a obecne perspektywy na przyszłość wydają się jeszcze gorsze. 

 

Dane dotyczące podsumowania programu udostępnione dzięki portalowi wysokienapiecie.pl

Pracownicy Fundacji Instrat, którzy przyjrzeli się rządowemu programowi Polityka Energetyczna Państwa do 2040 r. (PEP2040) wskazują w swoim raporcie, że podwyżki rachunków do 2030 r. mogą sięgnąć ponad 60 proc

 

raporcie przedstawiono także alternatywny scenariusz zmian w energetyce, który pozwoliłby przyszłe koszty zmniejszyć nawet o połowę. Jego podstawą byłyby inwestycje w odnawialne źródła energii.

Jak widać z przytoczonych faktów i prognoz inwestycja w fotowoltaikę wydaje się być obecnie jedyną racjonalną decyzją. Warto rozważyć ją zarówno do zbilansowania bieżącego zużycia energii jak i ograniczenia kosztów ogrzewania w połączeniu w pompą ciepła.