Czy fotowoltaika w firmie się opłaca? Analiza ekonomiczna na przykładzie firmy produkcyjnej z Łodzi

« wróć

Czy fotowoltaika w firmie się opłaca? Jakie są korzyści?

 

 

Często potencjalni klienci biznesowi, przedsiębiorcy i rolnicy niedowierzając pytają nas czy instalacja fotowoltaiczna w firmie to dobra inwestycja oraz jaki jest realny zwrot z takiej inwestycji? Klasyczna odpowiedz - inwestycja w fotowoltaikę to dobra lub bardzo dobra inwestycja! Okej, a jaki będzie realny zwrot z inwestycji w ciągu roku i kilku następnych lat? Może wynieść nawet 30% rocznie a może i 15% - to zależy! Od czego? Zagłębmy się w szczegóły na przykładzie analizy firmy produkcyjnej z Łodzi, której zamontowaliśmy instalację o mocy 31 kWp w 2021 roku.

 

Od czego zależą korzyści i opłacalność instalacji fotowoltaicznej w firmie?

Od wielu czynników takich jak:

  • wielkość zapotrzebowania na energię elektryczną, 
  • godziny konsumpcji energii,
  • taryfa z jakiej korzysta firma,
  • tego czy instalacja fotowoltaiczna montowana jest na dachu czy gruncie,
  • poziom nasłonecznienia / zacienienia,
  • dobrane komponenty takie jak moduły, inwertery i zabezpieczenia,
  • wykorzystane dofinansowania lub ulgi podatkowe.

Wszystkie te czynniki są uniwersalne dla firm produkcyjnych, gospodarstw rolnych, wspólnot mieszkaniowych czy domów jednorodzinnych. Na szczęście, nasi klienci nie muszą tego wszystkiego wiedzieć, zespół doradców w naszej firmie określa wszystkie te czynniki w ramach bezpłatnych konsultacji. Przejdźmy zatem do przykładu i analizy opłacalności instalacji fotowoltaiki u naszego klienta.

 

Jaka opłacalność wyszła w przypadku firmy produkcyjnej z Łodzi?

Nasz klient to firma produkcyjna z północnej części Łodzi, jej budynek produkcyjno-biurowy miał zapotrzebowanie na energię w wysokości 35 000 kWh na rok. W 2021 roku cena 1 kWh wynosiła u niego 0,90 zł netto, co daje wydatek na energię elektryczną na poziomie 31 500 zł / rok. Aktualnie, w 2023 roku energia elektryczna podrożała do poziomu 1,27 zł / kWh, co przekładałoby się na 44 450 zł, jednak już nie muszą się tym martwić, ponieważ instalacja fotowoltaiczna pokryła aż 85% ich zapotrzebowania, co przełożyło się na oszczędność 26 775,00 zł w pierwszym roku, 32 278,75 zł w drugim roku 2022. . Aby policzyć zwrot z inwestycji musimy jeszcze uwzględnić koszt montażu instalacji fotowoltaicznej i uwzględnić dofinansowania.

 

 

Instalacja u tego klienta została zamontowana na dachu, bazowała na wysokiej jakości modułach fotowoltaicznych Risen i falowniku Sofar, finalny koszt instalacji wyniósł 93 000,00 zł netto, za system fotowoltaiczny o mocy 31 kWp.

 


Na powyższym przykładzie, inwestycja w fotowoltaikę w tej firmie, w 3 lata zwróciła się całkowicie, przyniosła zwrot z inwestycji na poziomie 104,13 %, co daje średnio 34 % na rok. Od 4-tego roku instalacja będzie już przynosiła czysty zysk dla firmy, dzięki produkcji darmowego prądu ze słońca. Można zauważyć na wykresie, że z uwagi na rosnące ceny prądu w następnych latach zwrot z inwestycji ROI będzie wynosił aż 44-47%. Gwarancja na wydajność paneli fotowoltaicznych to aż 25 lat. Ile więc zarobi firma w ciągu tego okresu? Prąd raczej taniał nie będzie, więc można szacować ogromne oszczędności, niezależnie od gorszych obecnie rozliczeń. Rosnące ceny energii powodują, że instalację fotowoltaiczną opłaca się założyć tak samo, lub bardziej niż na starych zasadach.

 

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Na początku 2023 roku firma zwiększyła zapotrzebowanie energetyczne poprzez instalację dodatkowych maszyn i klimatyzatorów. Widząc wyniki jakie osiągnęli dzięki systemowi fotowoltaicznemu do tej pory, zgłosili się do nas z prośbą o jego rozbudowę. Nie stanowiło to dla nas problemu, lecz z uwagi na ograniczone miejsce na dachu, dobudowaliśmy instalację na gruncie, o mocy 10 kWp. Nasz klient cieszy się teraz jeszcze większymi oszczędnościami i zasila swoje klimatyzatory za pomocą czystej i taniej energii słonecznej.

 

Dofinansowania i dotacje do fotowoltaiki w województwie Łódzkim

W 2021 roku nasz klient nie kwalifikował się do dofinansowań i widać jak mimo to bardzo się to mu opłacało! Obecnie oferta dotacji jest nieco szersza i niektóre z firm mogą z nich skorzystać. Przedstawiamy aktualne dofinansowania do fotowoltaiki poniżej. Mogą Państwo liczyć na nasze wsparcie w załatwianiu formalności.

 

Dofinansowania do fotowoltaiki dla firm

Dofinansowanie z programu “Energia Plus (Nabór IV)” - do 50 000 zł

 

Dofinansowania do fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Dofinansowanie z programu “Agroenergia” - do 25 000 zł

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym - do 25%

Dofinansowanie z programu “Energia dla Wsi” - pożyczka WIBOR 3M + 0,5 % do 25 mln zł

 

Darmowy audyt energetyczny i konsultacja dla firm

Chcieliby Państwo otrzymać spersonalizowaną kalkulację opłacalności instalacji fotowoltaicznej dla dachu lub gruntu we własnym przedsiębiorstwie? Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego, a nasi doradcy skontaktują się z Państwem w celu pozyskania informacji i przygotowania dedykowanej kalkulacji dla Państwa przedsiębiorstwa. 

 

Wypełnij formularz lub Kliknij i zadzwoń teraz: +48 666 879 696

 

Opinie zadowolonych klientów“Firma na tle konkurencji ma bardzo elastyczne podejście do wymagań klienta. Kontakt, zarówno przed, jak i posprzedażowy jest bardzo dobry - zawsze można liczyć na wsparcie. Ponadto, profesjonalna ekipa monterska bez problemu i dostosowała się do wszystkich wymagań, również tych dodatkowych, które nie były ustalone z góry. 

Polecam” - Tomasz Mączka

 

“Jeśli ktoś szuka firmy zajmującej się montażem fotowoltaiki, to właściwy moment żeby przestać szukać i wybrać Energię Słońca. Wzorowy kontakt z przedstawicielem firmy, rzeczowa i konkretna rozmowa na temat możliwości montażu, doboru optymalnych rozwiązań, terminowość  usługi, wysoka jakość prowadzonych prac. Po ponad roku od montażu, żadnych problemów z instalacją.

Polecam z czystym sumieniem.” - Daniel Stańczyk

 

“Firma godna polecenia! Jako jedyna potrafiła pokazać symulacje produkcji czy rozstawienia paneli na dachu. Właściciel wie co mówi. Pierwsze dobre wrażenie potwierdzone solidnym i estetycznym montażem. Dobry kontakt i zawsze odbierane telefony” - Oliwia Łabuz